دلیل ترشحات نوک سینه

خروج مایعات از نوک سینه بسیار شایع بوده و در اکثر موارد یک عملکرد طبیعی پستان محسوب می شود. با این حال خوب است که با دلیل ترشحات نوک سینه آشنا شویم.

ترشحات نوک پستان در اکثر موارد خوش خیم بوده و به ندرت نشانه سرطان پستان است. سوالاتی که ممکن است در رابطه با این ترشحات به وجود بیاید این است که مایعات از یک سینه خارج می شوند یا از هر دو؟ رنگ این ترشحات چیست؟ عواملی که باعث خروج ترشحات از نوک سینه می شوند چیست؟ آیا روش های درمانی موثری وجود دارد؟ در ادامه سعی می کنیم که به همه این سوالات پاسخ دهیم.

ویژگی ترشحات نوک سینه

  • خود به خود: ترشح نوک سینه بدون فشردن آن
  • فشردن سینه: وقتی به نوک سینه فشاری وارد می شود، ترشحات از آن خارج می شود.

ترشحات طبیعی نوک سینه

خروج ترشحات از نوک سینه یک پدیده شایع است. برای مثال زمانی که از ماساژ یا دستگاه هایی مثل پمپ سینه استفاده می شود، می توان از نوک سینه خانم ها مایع دریافت کرد. به این ترشحات یک پستان سالم؛ ترشحات فیزیولوژیکی گفته شده و هیچ جای نگرانی ندارند. این گونه ترشحات در دوران بارداری و شیردهی نیز طبیعی است.

ترشحات طبیعی به طور معمول از نظر ظاهری به رنگ زرد، شیری یا سبز بوده و خروج آن ها به طور خود به خودی نیست. اغلب خروج آن در بیش از یک مجرا مشاهده می شود.

 

دلایل ترشحات نوک سینه

ترشحات غیر طبیعی نوک سینه

اگر در دوران غیر بارداری یا شیردهی از سینه ها به طور خود به خود مایع ترشح شود، غیر طبیعی است. البته جای نگرانی نیست زیرا در اکثر موارد علت آن خوش خیم است. ترشحات خود به خودی نوک سینه که به دلیل بیماری پستان اتفاق می افتند به یک مجرای منفرد و از نظر ظاهری شفاف و خون آلود محدود می شوند.

زمانی که ترشح نوک سینه با علائمی همچون توده در پستان، زخم یا وارونگی نوک پستان همراه می شود، سریع باید بررسی شود.

انواع ترشحات نوک سینه

ترشحات خونی:

در اغلب مواقع ترشحات خونی ناشی از بیماری های خوش خیم سینه هستند اما چون بیش تر از سایر ترشحات به دلیل سرطان روی می دهند، بررسی دقیق آن ها ارزش زیادی دارد. در صورتی که ترشحاتِ شبیه خوناب مشاهده شد، پزشک با بررسی و معاینه دقیق تشخیص می دهد که آیا ترشح واقعا خونی است یا خیر. اگر این ترشحات خود به خود و از یک سینه خارج شوند، بررسی دقیق تر همراه با ام آر آی، سونوگرافی، مامو گرافی و آزمایش صورت می گیرد.

در بعضی از موارد ممکن است که مجرایی که ترشحات مشکوک از آن خارج می شود با جراحی برداشته شود. این گونه ترشحات در اواخر بارداری و در دوران شیردهی نیز به طور طبیعی ممکن است دیده شوند که معمولا بعد از یک مدت کوتاه بعد از زایمان برطرف می گردند.

 

ترشحات آبکی:

ترشحات آبکی شفاف و رقیق بوده و بررسی دقیق علت آن ها در ارزیابی سرطان بسیار مهم است.

 

ترشحات چرکی:

این گونه ترشحات معمولا ناشی از عفونت بوده و اغلب در خانم های شیرده اتفاق می افتد. گاهی در سنین یائسگی نیز ممکن است این اتفاق رخ دهد. ترشحات چرکی معمولا در یک سینه و با التهاب، درد و سفتی پستان همراه است.

 

ترشحات پستان

ترشحات رنگی:

علت بروز ترشحاتی که به رنگ های سفید، زرد، قهوه ای و … بوده و همراه با خارش و سوزش نوک سینه همراه هستند، معمولا گشاد شدن مجاری اصلی پستان است. این گونه ترشحات کاملا خوش خیم بوده و هیچ ربطی به سرطان ندارند.

 

 

دلیل ترشحات نوک سینه چه می تواند باشد؟

حال که با انواع ترشحات پستان آشنا شدیم وقت آن است که با دلیل ترشحات نوک سینه آشنا شویم. دلایل زیادی برای این ترشحات وجود دارد که در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

 

اگزما نوک سینه:

اگزما که تاثیر آن بر روی پوست نوک سینه است، به خصوص اگر آلوده شود، می تواند باعث ترشح شود. درمان آن مثل درمان اگزما در هر نقطه ای دیگر از بدن صورت می گیرد.

سرطان پستان:

سرطان پستان یک علت غیر رایج ترشح نوک سینه بوده و کم تر از 5 درصد زنان مبتلا به این سرطان ترشح پستان دارند. نوع خاصی از سرطان پستان وجود دارد که به طور معمول باعث زخم شدن و فرسایش پوست نوک سینه شده و ترشحات ناشی از آن معمولا خونی است.

 

گشادی مجرای پستان:

دومین دلیل شایع ترشحان نوک سینه، گشادی مجرای پستان بوده و عمدتا در خانم هایی دیده می شود که نزدیک به یائسگی هستند.

دلایل هورمونی:

تولید غیر طبیعی هورمون پرولاکتین که ممکن است ناشی از وجود مشکلی در هیپوفیز یا تیروئید باشد، یکی دیگر از دلایل ترشحات نوک سینه است. علاوه بر این موارد، مصرف داروهای ضد بارداری خوراکی، قرص های هورمون درمانی و داروهایی که برای درمان تهوع، افسردگی و اختلالات روانی استفاده می شود و همچنین کوکائین و مواد محرک می تواند تولید این هورمون را افزایش و باعث ترشحات سینه شود.

 

ترشحات سینه زنان

درمان ترشحات نوک سینه

ترشحات فیزیولوژیکی نیازی به درمان ندارند، فقط کافی است که سینه خود را فشار ندهید زیار این کار به تولید مایع بیش تر منجر می شود.

درمان قطعی این ترشحات بعد از بررسی دقیق متخصص پستان آغاز می شود. برای نمونه در مواردی که دلیل آن هورمونی باشد دارو تجویز می شود. یا زمانی که دلیل ترشحات عفونت است، با آنتی بیوتیک یا تخلیه درمان می شود. اما شاید برای شما سوال پیش بیاید که آیا برای درمان این ترشحات به عمل جراحی نیاز است یا خیر. باید بگوییم که در برخی مواقع بله ضروری است. اگر جراح سینه به یک ناهنجاری مهم یا سرطان پستان مشکوک شود، جراحی را انجام می دهد. البته اگر نوع ترشحات خونی باشد، حتی اگر اختلالی دیده نشود، به عمل جراحی نیاز است.

 

سخن آخر

ترشحات سینه ممکن است از یک یا هر دو پستان خارج شده و در بعضی موارد رنگی نیز می توانند باشند. این ترشحات به طور معمول به دلیل سرطان اتفاق نمی افتند و جای نگرانی ندارند اما برای اطمینان و جلوگیری از هرگونه مشکل احتمالی حتما به یک پزشک متخصص مراجعه کنید.

شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.