نحوه شستن واژن

واژن شما بخش ظریفی از بدن است که برای تمیز و سالم ماندن به مراقبت مناسب نیاز دارد. خود واژن قابلیت این را دارد که خودش را تمییز نگه دارد و دیگر نیازی به شستشو ندارد.

با این حال، شستن ولوا (vulva)، (قسمت خارجی اندام تناسلی) و ناحیه اطراف مقعد برای کمک به جلوگیری از عفونت و تحریک در واژن مهم است. بنابراین باید یک برنامه شستشوی روزانه برای تمیز نگه داشتن ناحیه اطراف واژن خود ایجاد کنید. شما همچنین می توانید با رعایت عادات بهداشتی خوب مانند پوشیدن لباس زیر نخی قابل تنفس و پاک کردن واژن از جلو به عقب، به سلامت و بهداشت واژن خود کمک کنید.

 

1. ایجاد یک روتین پاکسازی روزانه:

 

1_ حداقل یک بار در روز ناحیه اطراف واژن خود را بشویید.

در طول روز، عرق و رطوبت می تواند در ناحیه تناسلی شما ایجاد شود و درنتیجه محیط خوبی برای باکتری ها و مخمر فراهم کند. به عنوان بخشی از برنامه حمام یا دوش منظم روزانه منطقه را بشویید تا از عفونت های واژینال و بوی نامطبوع جلوگیری شود.

اگر در دوره قاعدگی هستید، ایده خوبی است که در طول چرخه قاعدگی روزانه بیش از یک بار شستشو دهید.

 

 

 

2_ از صابون ساده و بدون بو برای شستشوی ناحیه تناسلی خود استفاده کنید.

هنگامی که خودتان را می شوید، از آب گرم و صابون ملایم و بدون بو، ژل شستشوی بانوان یا ژل شستشوی بدن استفاده کنید.

صابون های معطر می توانند ولوا و واژن شما را تحریک کنند و تعادل pH طبیعی واژن شما را از بین ببرند و احتمالا منجر به عفونت شوند.

 • برخی افراد می توانند بدون هیچ مشکلی از صابون های کم بو استفاده کنند. با این حال، اگر در معرض عفونت و سوزش هستید، سعی کنید به یک صابون بدون بو یا کم بو روی آورید.
 • شما می توانید از دست خود یا یک دستشویی بسیار نرم برای شستن وول های خود استفاده کنید، اما از یک دستشویی خشن استفاده نکنید. پوست کندن این ناحیه می تواند باعث تحریک شود.

 

 

 

 

 

3_ لابیای بیرونی خود را باز کنید و چین های اطراف کلیتوریس خود را تمیز کنید.

هنگام شستشو مراقب باشید که تمام چین ها و چروک های اطراف واژن خود را تمیز کرده باشید. لابیای بیرونی خود را به آرامی باز کنید و اطراف پوست را در داخل آن پاک کنید، و مطمئن شوید که کلاه کلیتوریس و ناحیه خارج از ورودی واژن خود را شسته اید.

 • سعی کنید هیچ صابون و کفی داخل واژن نشود، زیرا این کار می تواند باعث خشک شدن شود و آزار دهنده باشد.

 

 

 

 

4_در مرحله آخر، ناحیه مقعد خود را تمییز کنید.

هنگامی که شستشوی ولوای خود را انجام دادید، به پرینیوم (ناحیه بین واژن و مقعد)و سپس مقعد و ناحیه بین باسن خود بروید. همیشه در حین شستشو از جلو به عقب حرکت کنید تا میکروب های ناحیه مقعدی خود را در واژن خود پخش نکنید.

 • شستن از پشت به جلو می تواند خطر ابتلا به عفونت واژینال یا عفونت دستگاه ادراری را افزایش دهد.

 

 

 

 

5_ پس از اتمام کار تمام صابون و شوینده ها را بشویید.

بعد از اینکه تمام ناحیه تناسلی خود را شستید، خودتان را کاملا با آب ساده و گرم بشویید. اطمینان حاصل کنید که کف صابون باقی مانده را شسته باشید، زیرا باقی ماندن آن در آنجا می تواند پوست ظریف اطراف دستگاه تناسلی شما را خشک یا تحریک کند.

 • اگر با جت دوش دستی آبکشی می کنید، مراقب باشید که اسپری آب داخل واژن شما نشود. زیرا وارد کردن آب به واژن می تواند باعث تحریک شود، تعادل pH طبیعی واژن شما را به هم بزند یا باکتری های ناخواسته را به داخل رحم شما هل دهد.

 

 

 

 

6_ پس از شستشو، ناحیه را با یک حوله تمیز خشک کنید.

پس از اتمام شستشو و آبکشی، از یک حوله تمیز و خشک برای خشک کردن ناحیه تناسلی خود استفاده کنید. ناحیه را مالش ندهید، زیرا انجام این کار می تواند باعث تحریک شود.

 • همچنین می توانید به آرامی ناحیه ولوا و کشاله ران خود را با یک سشوار در یک محیط آرام و خنک خشک کنید.

 

 

 

 

 

7_ از دوش ها، دستمال مرطوب معطر و اسپری های دئودورانت دوری کنید.

محصولات متنوعی در بازار وجود دارد که ادعا می‌کنند بهداشت واژن را ارتقا می‌دهند و بوی تازگی را در شما حفظ می‌کنند. با این حال، این محصولات می توانند باعث تحریک شوند و باکتری های خوب را از بین ببرند و به طور بالقوه منجر به عفونت شوند. هرگز از محصولات معطر بر روی واژن یا واژن خود استفاده نکنید و از هیچ نوع دوشی استفاده نکنید مگر اینکه پزشک شما آن را توصیه کند.

 • از استفاده از روغن های معطر حمام یا حمام های حباب دار خودداری کنید، زیرا می توانند باعث تحریک یا عفونت واژن شوند.

 

 

 

 

 

 

2_ رعایت بهداشت واژن:

 

1_بعد از رفتن به دستشویی خود را از جلو به عقب پاک کنید.

هر زمان که از توالت استفاده می کنید، خود را به آرامی از جلو به عقب پاک کنید. حتی اگر فقط ادرار کرده اید. پاک کردن از پشت به جلو می تواند باکتری ها را از ناحیه مقعد به داخل واژن یا مجرای ادرار منتقل کند و شما را در معرض خطر ابتلا به عفونت واژن یا مجاری ادراری قرار دهد.

 • از دستمال‌ توالت های حاوی عطر، رنگ یا لوسیون خودداری کنید، زیرا می‌توانند ولوا و واژن شما را تحریک کنند.

 

 

 

 

2_برای کاهش بوی اضافی و ترشحات از جوش شیرین استفاده کنید.

بوهای ملایم و بیشتر ترشحات واژن، طبیعی و سالم هستند. با این حال، اگر آنها شما را آزار می دهند، می توانید از جوش شیرین برای تمیز کردن ولوا و به حداقل رساندن بو از جوش شیرین استفاده کنید. به این صورت که یک وان حمام را با آب ولرم پر کنید و 4-5 قاشق غذاخوری (58-72 گرم) جوش شیرین را به آن اضافه کنید و 1 تا 3 بار در روز به مدت 10 دقیقه در وان غوطه ور شوید.پ

 • خیساندن جوش شیرین همچنین می تواند به کاهش خارش و سوزش در صورت مواجهه با تحریک یا عفونت کمک کند.

 

 

 

 

3_ برای جلوگیری از تحریک و کاهش رطوبت، لباس زیر نخی بپوشید.

مواد مصنوعی مانند نایلون و پلی استر رطوبت و گرما را در اطراف ناحیه تناسلی شما حفظ می کنند و محیطی را برای رشد باکتری های مضر و مخمرها ایجاد می کنند. برای جلوگیری از این اتفاق، لباس زیر نخی با قابلیت تنفس بیشتری را انتخاب کنید و هر روز آن را تعویض کنید.

 • از پوشیدن جوراب شلواری یا شلوار تنگ خودداری کنید، زیرا می تواند گرما و رطوبت را به دام بیندازد و واژن شما را تحریک کند.
 • سعی کنید شب ها بدون لباس زیر بخوابید.

 

 

 

 

 

4_ قبل از پوشیدن لباس زیر جدید، آن را بشویید.

لباس‌های زیر جدید ممکن است رنگ‌های خشن یا مواد شیمیایی داشته باشند که می‌توانند ولوا و واژن شما را تحریک کنند. همیشه قبل از استفاده، لباس زیر خود را بشویید.

 • هنگام شستن لباس زیر، از مواد شوینده ملایم و بدون عطر استفاده کنید. همچنین می توانید از چرخه شستشوی اضافی استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام مواد شوینده آبکشی شده است.

 

 

 

 

5_ بلافاصله پس از شنا یا ورزش ، لباس های خیس خود را تعویض کنید.

پس از شنا یا ورزش، فوراً لباس خیس خود را درآورید و خود را کاملاً خشک کنید. ماندن در لباس های خیس یا عرق کرده می تواند باعث رشد باکتری ها و مخمرهای مضر در داخل و اطراف واژن شود.

 • همچنین ایده خوبی است که پس از ورزش یا شنا در اسرع وقت دوش بگیرید تا عرق، کثیفی یا کلر را از بین ببرید.

 

 

 

 

 

6_ تامپون ها و پدهای خود را اغلب در طول قاعدگی عوض کنید.

اگر پریود می‌شوید، پدها یا تامپون‌های خود را مرتباً عوض کنید و یا در صورت استفاده از کاپ های قاعدگی، هر 7_8 ساعت یکبار آن را در بیاورید و پس از تخلیه و شستشوی دوباره آن را جایگذاری کنید. برای جلوگیری از سندرم شوک سمی بالقوه کشنده، هرگز تامپون را بیش از 8 ساعت نپوشید. همچنین باید سعی کنید حداقل هر 3-4 ساعت یکبار پدهای خود را عوض کنید، حتی اگر خونریزی زیادی نداشته باشید.

 • از پدها یا تامپون های معطر استفاده نکنید و در صورت امکان فقط از محصولاتی که از 100% پنبه ساخته شده انداستفاده کنید.

 

 

 

 

 

7_ هنگام رابطه جنسی از کاندوم یا محافظ استفاده کنید و پس از آن برای جلوگیری از عفونت ادرار کنید.

اگر رابطه جنسی دارید، می توانید خطر ابتلا به STI (عفونت مقاربتی) یا عفونت باکتریایی را با محافظت، هر بار کاهش دهید. از شریک زندگی خود بخواهید از محافظ استفاده کند یا از کاندوم داخلی برای محافظت از واژن استفاده کند.

 • همچنین این ایده خوبی است که بلافاصله بعد از رابطه جنسی ادرار کنید و دوش بگیرید. این می تواند به شستشوی باکتری ها، عرق و سایر مایعات بدن که ممکن است در ایجاد عفونت های باکتریایی یا مخمری نقش داشته باشند، کمک کند.

 

 

 

(( نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید. ))
سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.