معرفی دستگاه الکترواکوپانکچر

الکتروآکوپانکچر چیست؟

الکتروآکوپانکچر مشابه طب سوزنی، شکلی از طب سنتی چینی است که به طور وسیعی مورد استفاده قرار گرفته است.

تسکین و کاهش درد بیمار مهم ترین تاثیر درمانی الکتروآکوپانکچر است.

همانطور که می دانید در طب سوزنی استاندارد در هر نقطه از یک سوزن استفاده می شود ولی در الکترواکوپانکچر علاوه بر اینکه در هر نقطه یک سوزن وارد شده، به آنها تحریک الکتریکی وارد می شود.

روش درمانی الکترواکوپانکچر که مبتنی بر طب سوزنی است می تواند به تسکین دردهایی همچون کمردرد، زانودرد و سایر دردهای مفصلی و استخوانی مزمن کمک کند.

الکتروآکوپانکچر سبب تحریک گیرنده های عصبی شده و به افزایش تولید و ترشح هورمون های ضد درد طبیعی در بدن مانند اندروفین و انکفالین (انتقال دهنده های عصبی) کمک می کند.

تحریک الکتریکی دردناک نیست، بیشتر یک لرزش ملایم است که آن نقاط را بیشتر تحریک می‌کند. دلیل انتخاب این روش این است که با تحریک نقاط برای بهبود طبیعی، اثرات درمانی طب سوزنی را افزایش می‌دهد. طب سوزنی به ویژه برای درمان بیماری‌های عصبی، فلج، درد مزمن و اسپاسم بسیار مؤثر است.

الکتروآکوپانکچر با فرکانس پایین (تا ۱۰ هرتز) موجب آزاد سازی بتا اندورفین­ ها را در ساقه ­ی مغز و مت­انکفالین­ ها را در سطح نخاع شده و تحریک با فرکانس بالا (۲۰۰-۱۵ هرتز) نیز موجب آزاد سازی دینورفین­ ها در سطح نخاع می شود. این روش درمانی می‌تواند دردهای مزمن اسکلتی _ عضلانی را تا حد زیادی کاهش دهد.

 

مراحل انجام الکتروآکوپانکچر:

الکتروآکوپانکچر معمولاً توسط یک متخصص طب سوزنی انجام می شود.در طی جلسه درمانی آنها یک سوزن را در نقطه درمان و‌ سوزن دیگری را در نزدیکی آن فرو خواهند کرد و زمانی که سوزن ها در عمق مناسبی وارد شدند، متخصص طب سوزنی از الکترودهایی برای اتصال سوزن ها به دستگاه مخصوص الکتروآکوپانکچر استفاده می کند.

سپس بعد از اینکه الکترودها متصل شدند، متخصص دستگاه را روشن میکند به این صورت که در ابتدا از فرکانسها و ولتاژهای پایین استفاده خواهد شد. متخصص طب سوزنی می تواند در طول درمان ولتاژ دستگاه را تغییر دهد. این جریان الکتریکی به طور متناوب پالس هایی را بین این دو سوزن ایجاد می کند.

حسی که در بیمار ایجاد می‌شود شبیه به ضربه زدن یا وزوز است به صورتی که بیمار می تواند در مدت زمان درمان که حدود ۳۰-۲۰ دقیقه است، استراحت کند. در حقیقت بیشتر افراد این تجربه را کاملاً خوشایند می‌دانند!

لیزر الکتروآکوپانکچر زمانی نتایج موفقی دارد که متخصص طب سوزنی از این وسیله و طرز استفاده اش آگاهی خوبی داشته باشد و بداند که برای هر نقطه ای از بدن چه نوع فرکانسی و با چه طول موج و توانی را انتخاب کند و از آن بهره بگیرد.

 افرادی که دارای قلب مصنوعی، پروتزهای فلزی، ترکش، صرع، سابقه تشنج هستند، نباید از این روش استفاده کنند.

 

مزایای استفاده از روش لیزر الکتروآکوپانکچر:

تحقیقات موجود نشان می دهند که الکتروآکوپانکچر می تواند برای چندین بیماری و عارضه از جمله آرتروز، درد شدید و عوارض جانبی شیمی درمانی مفید باشد.

لیزر الکتروآکوپانکچر بهترین درمان برای دردهای مزمن و استرس است.

در حین و بعد از جلسه لیزر الکتروآکوپانکچر، رشته های عصبی سمپاتیک بیمار فعال می شوند و مواد افیونی درون زا مانند اندورفین را آزاد می کنند که به کاهش التهاب کمک می کند.

این روش برخلاف روش طب سوزنی بدون درد و تروما، بدون عوارض و عفونت های وابسته به بیماری های دیگر می باشد.

این روش می تواند مشکلات پیش آمده را کنترل کند و آنها را حل کند، به همین علت محدودیت هایی که در استفاده از سوزن هست دیگر وجود ندارد.

استفاده از این روش برای افراد مسن و کودکانی که از سوزن می ترسند، مناسب تر می باشد.

درد عضلات با استفاده از لیزر الکتروآکوپانکچر نسبت به طب سوزنی، چندین بار بیشتر کاهش می یابد.

و همانطور که می دانید برای استفاده از روش درمانی طب سوزنی باید در هر هفته سه بار به فیزیوتراپ مراجعه کرد اما برای استفاده از روش لیزر الکتروآکوپانکچر مراجعه دو بار در هفته کفایت می کند.

 

عوارض جانبی استفاده از روش الکتروآکوپانکچر:

لیزر الکتروآکوپانکچر یک درمان بی خطر است و اثرات منفی آن کم است، اما گاهی اوقات می تواند باعث موارد زیر شود:

  • فشار خون بالا
  • احساس غش یا غش کردن
  • درد یا خونریزی خفیف در محل فرو رفتن سوزن
  • حالت تهوع خفیف
  •  سرگیجه
  • عفونت در محل فرو رفتن سوزن؛ اگرچه در صورت استفاده از سوزن های استریل یکبار مصرف این مورد به ندرت اتفاق می افتد.

 

موارد قابل درمان با روش الکتروآکوپانکچر:

روش درمانی  الکتروآکوپانکچر برای درمان طیف وسیعی از بیماری ها استفاده می شود که شامل بیماری هایی همچون:

1. آرتروز
2. فشار خون بالا
3. بیماری های عصبی
4. دردهای مزمن
5. اسپاسم عضلانی
6. تهوع ناشی از شیمی درمانی
7. رگ به رگ شدن و کمر درد
8. ناباروری

 

سبد خرید
شروع به تایپ کردن برای دیدن پستهایی که دنبال آن هستید.